UT Honors Top Graduates

KNOXVILLE, Tenn. – Forty-one students have won top graduate honors for spring semester at the University of Tennessee.

Top graduate honors go to graduating seniors who have the highest grade point averages in their colleges. The honorees are:

College of Agricultural Sciences and Natural Resources: Lisa Marie White and Lydia White, twin sisters who are both food science technology majors from Pelham, Tenn.

College of Architecture and Design: Lann Kathleen Brumlik, Tullahoma, Tenn.

College of Arts and Sciences, Humanities: Elizabeth Ann Albiston, college scholars, Knoxville; Thomas Hughes Blake, English, Hermitage, Tenn.; Jerrilyn Ann Daoust, interdisciplinary studies, Knoxville; Jessica Michelle Osborn, French, Memphis; and Rachel Nicole Van Thyn, English, Knoxville.

College of Arts and Sciences, Natural Sciences: George Stuart Butler, computer science, Knoxville; James W. Goodin and James R. Pantoja, both biological sciences majors from Knoxville; Thomas Grant Sutton, biological sciences, Newport; and Stephan Woditschka, biological sciences, Greifswald, Germany.

College of Arts and Sciences, Social Sciences: Amy Elizabeth Banister, speech pathology, LaFollette, Tenn.; Jay Steven Burns, college scholars, Greeneville, Tenn.; Kristen Lynn Cameron, speech pathology, Morristown; Katharine Merritt Emlen, anthropology, Ithaca, New York;Kacey Leigh Faughnan, psychology,Germantown, Tenn.;Alma Hadzidedic, a psychology, Memphis; Patricia Ann Jones, psychology, New Market, Tenn.; Kelley Marie Mize, psychology, Knoxville; Sarah Elizabeth Mizne, anthropology, Memphis; Helen Elizabeth Moore, college scholars, Columbia, Tenn.; Lori Elisa Neal, speech pathology, Bluefield, Virginia; and Jennifer Nell, psychology, Ooltewah, Tenn.

College of Business Administration: David Nikolaus Jordan, economics, Smyrna, Tenn., and Carrie E. Valentine, accounting, Morristown.

College of Communications: Jenessa G. Powell, advertising, Knoxville.

College of Education: Carrie Michelle Marcus, special education, Maryville and Staci Elizabeth McGuire, exercise science, Knoxville.

College of Engineering: William Joseph Jenkins, biomedical engineering, McMinnville, Tenn.; Cindy Lee Jones, nuclear engineering, Knoxville; Robert H. Tester, civil engineering, Jonesboro, Tenn.; and Allan Benton Wollaber, nuclear engineering, Nolensville, Tenn.;

College of Human Ecology: Patrick A. Wortman, nutrition, Knoxville.

College of Nursing: Micah Clark, Rockwood, Tenn.; and Amanda Bess Manley, Dickson, Tenn.

College of Social Work: Rachel Joy Livingston, Seymour, Tenn.

College of Law: Robert Francis Chapski, Elgin, Illinois and Brentley Tyler Cobb, Joelton, Tenn.

College of Veterinary Medicine: Tsuyoshi Murakami, Oak Ridge.