UT Announces Spring Semester Top Graduates

Thirty-five students have been named top graduates at the University of Tennessee-Knoxville for spring semester.

Seven of the top graduates are from the Knoxville area. They are: Joshua Christian Henderlight, an anthropology major; Nancy Jo Laurence, a child development major; Sarah Elaine Catherine Malia, a family studies major; Haverly A. Rauen, an English and German major; Carol Margaret Small Taylor, an English major; Diane W. Taylor, a social work major; and Janie Marie Cook, a mathematics major from Farragut.

Henderlight, Rauen, Carol Taylor and Cook are graduates of the College of Arts and Sciences; Laurence and Malia are graduates of the College of Human Ecology; and Diane Taylor is a graduate of the College of Social Work.

Top graduates have the highest undergraduate grade point averages in their colleges. The minimum GPA requirement to be a top graduate is a 3.5 on a 4.0 scale.

All the top graduates will be recognized at commencement ceremonies Friday.

The other top graduates and their hometowns, by college, are:

— College of Agricultural Sciences and Natural Resources: Jennifer Lin Brown, Harahan, La.

— College of Architecture and Design: Arin Richard Streeter, Kingsport.

— College of Arts and Sciences, Humanities: Cory Francis Baggett, Franklin; Laura Deanne Bowe, Nashville; Ronald Thomas Carroll Jr., Hampton Cove, Ala; Elizabeth O’Grady Curtis, Murfreesboro; Willow Eden Fort-Fields, Thompsons Station; and Laura Elizabeth Stephens, Chattanooga.

— College of Arts and Sciences, Social Sciences: Paige Katheryn Bader, Johnson City; Gina S. Esposito, Elk Grove Village, Ill.; and Leslie Nicole Logan, Alcoa.

— College of Arts and Sciences, Natural Sciences: Christopher Haydon Holloman, Arlington, Tenn.

— College of Business Administration: Luciana Abe, Sao Paulo, Brazil; Ieva Caplikaite Young, Vilnius, Lithuania; Matthew K. Lawson, Kokomo, Ind.; and Daniel Stanik, Wien, Austria.

— College of Communications: Nathan Lee Kirkham, Rockwood.

— College of Education: Jodi Beth Caliguiri, Lexington, Ky.; Carl Jeffery Pruitt Jr., Buford, Ga.; and Katherine Susan Watson, Cleveland, Tenn.

— College of Engineering: Sjon-Paul Lee Conyer, Westmoreland, Tenn., and Jeremy Dwight Myers, Greeneville, Tenn.

— College of Human Ecology: Sharon Diane Latham Gass, Winchester, and Michelle S. Kennedy, Maryville.

— College of Nursing: Melissa Alison Jakes, Murfreesboro.

— College of Law: Michael S. McKinney, Morristown, and Stephen E. Elkins, Smyrna.

— College of Veterinary Medicine: Adele Fletcher Mays, Charlottesville, Va.


UT Announces Spring Semester Top Graduates

Thirty-five students have been named top graduates at the University of Tennessee-Knoxville for spring semester.

Seven of the top graduates are from the Knoxville area. They are: Joshua Christian Henderlight, an anthropology major; Nancy Jo Laurence, a child development major; Sarah Elaine Catherine Malia, a family studies major; Haverly A. Rauen, an English and German major; Carol Margaret Small Taylor, an English major; Diane W. Taylor, a social work major; and Janie Marie Cook, a mathematics major from Farragut.

Henderlight, Rauen, Carol Taylor and Cook are graduates of the College of Arts and Sciences; Laurence and Malia are graduates of the College of Human Ecology; and Diane Taylor is a graduate of the College of Social Work.

Top graduates have the highest undergraduate grade point averages in their colleges. The minimum GPA requirement to be a top graduate is a 3.5 on a 4.0 scale.

All the top graduates will be recognized at commencement ceremonies Friday.

The other top graduates and their hometowns, by college, are:

— College of Agricultural Sciences and Natural Resources: Jennifer Lin Brown, Harahan, La.

— College of Architecture and Design: Arin Richard Streeter, Kingsport.

— College of Arts and Sciences, Humanities: Cory Francis Baggett, Franklin; Laura Deanne Bowe, Nashville; Ronald Thomas Carroll Jr., Hampton Cove, Ala; Elizabeth O’Grady Curtis, Murfreesboro; Willow Eden Fort-Fields, Thompsons Station; and Laura Elizabeth Stephens, Chattanooga.

— College of Arts and Sciences, Social Sciences: Paige Katheryn Bader, Johnson City; Gina S. Esposito, Elk Grove Village, Ill.; and Leslie Nicole Logan, Alcoa.

— College of Arts and Sciences, Natural Sciences: Christopher Haydon Holloman, Arlington, Tenn.

— College of Business Administration: Luciana Abe, Sao Paulo, Brazil; Ieva Caplikaite Young, Vilnius, Lithuania; Matthew K. Lawson, Kokomo, Ind.; and Daniel Stanik, Wien, Austria.

— College of Communications: Nathan Lee Kirkham, Rockwood.

— College of Education: Jodi Beth Caliguiri, Lexington, Ky.; Carl Jeffery Pruitt Jr., Buford, Ga.; and Katherine Susan Watson, Cleveland, Tenn.

— College of Engineering: Sjon-Paul Lee Conyer, Westmoreland, Tenn., and Jeremy Dwight Myers, Greeneville, Tenn.

— College of Human Ecology: Sharon Diane Latham Gass, Winchester, and Michelle S. Kennedy, Maryville.

— College of Nursing: Melissa Alison Jakes, Murfreesboro.

— College of Law: Michael S. McKinney, Morristown, and Stephen E. Elkins, Smyrna.

— College of Veterinary Medicine: Adele Fletcher Mays, Charlottesville, Va.

 — 

Contact:    Linda Weaver (423-974-2225)