UT Students, Faculty Honored at Communications Banquet (695)

Be Sociable, Share!

KNOXVILLE, Tenn. — Nine University of Tennessee-Knoxville students were awarded Scripps-Howard scholarships at the UT College of Communications Honors Banquet Thursday.

The scholarships are named for Scripps-Howard reporters, managers and advertisement executives.

The Ernie Pyle News-Editorial Student of the Year award went to Catheryne Pully of Greenback, Tenn. Pyle was a Scripps-Howard World War II correspondent who died in the line of duty in the Pacific theater.

The Josephine Chambers Scholarship was awarded to Thomas G. McCown of Knoxville.

Melissa D. Hanson of Knoxville received the Myron G. Chambers Scholarship.

The Knoxville News-Sentinel Advertising Scholarship went to Jill Buckler of Seymour and Jason Eberl of Murfreesboro. Kimberly R. Johnson of Seymour was awarded the Tom Siler Scholarship.

Johnny R. Royster of Etowah was given the Escar Thompson Memorial Award.

Knoxville News-Sentinel Journalism Scholarships went to Jason M. Reynolds of Ooltewah and Michele Steiner of Brownsville, Tenn.

Other top professional achievement honors and awards in the fields of advertising, broadcasting, journalism and public relations were given.

All recipients are from Knoxville unless otherwise indicated.

Karl A. and Madira Bickel Scholarships: Kelli L. Hall, Clinton; Annie F. Lane, Nitro, W.Va.; Elizabeth C. Birkholz; Alainna J. Easterday, Louisville, Tenn.; Kathleen K. Kaplan; Nathan L. Kirkham, Rockwood; Amy S. Perry, Jackson; Hunter B. Quillen, Gate City, Va.; Melissa A. Redding, Jacksboro; Jamie L. Schulte, Cincinnati, Ohio; Paul A. Vaupel; and Evgeni G. Zundelevich.

Donald G. Hileman Scholarship: Christopher J. Palmgren, Chattanooga.

Leslie Meredith Williams Scholarship: Jo’Loreal Guy, Germantown, Tenn.

Edye Ellis Scholarship: April J. Draine, Nashville.

Charles Tombras, Sr. Scholarship: Stacey Knauer.

Bohan Agency Scholarship: Melinda Kaiser and Paula Ogle, both of Seymour.

Richard Joel Advertising Scholarships: Dustin Bomar, Cordova; Hallie Conaway, Memphis; Michelle Gillum, Celina, Ohio; Brian Sherry, New Castle, Del.; Jenniger Hagan, Lawrenceburg; Andrew Land, Oak Ridge; Leslie Osborne, Louisville, Tenn.; and Jody Powers.

Tutt and Elizabeth Bradford Scholarship in Advertising: Elaine Faulkner, Bristol, Tenn.

Knoxville Advertising Federation Scholarships: Michelle Moore, and Allyson Wirchansky, Ooltewah.

Charles B. Davis Scholarship: Allison Oran.

Avron Spiro, Jr. Scholarship: Kimberly Harris, Franklin, Tenn.

Student Ad Club Scholarship: Jeff Winger.

Advertising Enrichment Fund: Nicole Coppey, Stone Mountain, Ga.

John Hart Scholarship: Lydia Cook, Nashville.

Darrel W. Holt Scholarship: Stacy Kay, Sewell, N.J.

Lindsey Nelson Scholarship: Ryan Kilpatrick, Kennesaw, Ga.

Claude A. Tomlinson Scholarship: Jennifer Tallent, Maryville.

Holt/Howard Broadcasting Scholarship: Melanie Jones.

Society of Professional Journalists Scholarship in Broadcasting: Amy Dalton, Germantown, Tenn.

Lowell Blanchard Scholarship: Donna Mauldin, Loudon.

W. F. “Rex” Raney Scholarship: Shana Smith, Flintville, Tenn.

Broadcasting Department Scholarship: Daniel Brown, Maryville.

TV News Award: Freddy James, Newport.

WUTK AM Award: Billy Hodge, Nashville.

WUTK FM Award: Lisa Leeking.

Outstanding Video Production Award: Dustin Rader.

Julian Harriss Scholarship: Anna Marie Abram, Bristol, Tenn.

John Lain Scholarship: Rebecca K. Johnston.

J. Carroll Bateman Award: Amy Rhoton, Greenback, Tenn.

Francis X. “Red” O’Donnell: Nellann E. Young, Athens, Tenn.

Sammie Lynn Puett Public Relations Student of the Year: Abbe L. Smith, Morristown.

Society of Professional Journalists Scholarship: Michael Kelley.

Kelly Leiter Scholarship: Rachel R. Carlton, Nashville.

Horace V. Wells, Jr. Scholarship: Rachael E. Stanley.

Tutt and Elizabeth Bradford Scholarship in Journalism: Angela N. Rich, Paris, Tenn.

James H. Armistead Scholarships: Jesse D. Yarbrough, Memphis.

Amanda Bonham Scholarship: Shannon M. Davis, Sevierville.

Frederick T. Bonham Scholarship: Amber T. Hrushanyk.

Nat Caldwell Public Service Reporting Award: Alice C. Smith, Yulee, Fla.

James Wolfkiel Graphic Arts Award: Josh Brown.

Tom Sweeten Memorial Journalism Scholarship: Rachael Stanley.

Alex Haley/Playboy Interview Scholarship in Magazine Journalism: Charles T. Cates, Jr., Germantown, Tenn.

Nellie Kenyon Journalism Scholarship: Alice C. Smith, Yulee, Fla.

Richard Worden Memorial Scholarship: Rochelle White.

Janet Fay Breazeale Scholarship: Stephen Smith, South Fulton, Tenn.

Zack Binkley Memorial Scholarship: Christopher M. Christi, Spring City, Tenn.

Sally Holder Johnson Memorial Scholarship: Jacqueline A. Owen.

Outstanding Master of Science Degree Student: Lisa J. Lyon, Virginia Beach, Va.

Outstanding Graduate Teaching Associate: Elizabeth M. Atwood-Gailey.

Outstanding Doctoral-Degree Student: Bryan E. Denham, St. Louis, Mo.

Graduate Student Research Award: Bryan E. Denham, St. Louis, Mo. and Elizabeth M. Atwood-Gailey.

Faculty Research Award: Benjamin J. Bates.

Outstanding Teaching Award: Margaret A. Morrison.

Graduate Student Research Presentation Award: Elizabeth M. Atwood-Gailey and Randall E. King, Quincy, Mass.

Distinguished Service Award: George A. Everett.

END ADVANCE FOR USE AFTER 7 P.M., THURSDAY, APRIL 18, 1996

Contact: Judy Dockery (423-974-3031)

Be Sociable, Share!

Produced by the Office of Communications & Marketing
The University of Tennessee • Knoxville, TN 37996 • (865) 974-2225